Potrzebujesz pomocy? 509 681 943

Twój koszyk jest pusty!

Wysyłka książek w 24 godziny

14 dni na zwrot zakupionych książek

Przyczynek do znajomości fototaktyzmu Chromatium Weissii

Strzeszewski, Bolesław ks.

Przyczynek do znajomości fototaktyzmu Chromatium Weissii

Dostępność: 1 sztuk
Wysyłka: 24 -48 godzin

Fototaktyzm to nic innego, jak ruch istot organicznych, spowodowany działaniem światła: w wypadku fototaktyzmu dodatniego istoty ku światłu dążą, w wypadku fototaktyzmu ujemnego - uciekają przed nim. Chromatium Weissii, wodne gram-ujemne bakterie, które nie dorobiły się wcale nazwy w języku polskim, wrażliwe są na światło do tego stopnia, że autor - młody, zaledwie dwudziestosześcioletni w momencie przeprowadzania eksperymwentu badacz, późniejszy odkrywca nowego gatunku bakterii siarkowych - manipulując tą ich skłonnością, był w stanie kreślić nimi regularne kształty i pisać daty, co niezbicie wynika z załączonych w tekście tablic.
W prawym górnym rogu miękkiej, broszurowej oprawy widnieje odręczna, wykonana piórem, autorska dedykacja: Jaśnie Wielmożnemu Panu Prof. Dr. A. Prażmowskiemu w dowód wysokiego poważania autor.
Z czego możemy wnioskować, że egzemplarz ów otrzymał w darze od młodego badacza jego mentor, prof. Adam Prażmowski, jeden z twórców polskiej mikrobiologii, który jako pierwszy, jeszcze na studiach w 1879 roku, wyodrębnił bakterie fermentacji masłowej... Od 1893 roku był członkiem Akademii Umiejętnoiści, 1911 roku był profesorem Wydziału Rolnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nakładem Akademii Umiejętności w Krakowie, 1913 rok.
Stan egzemplarza, jak na ponad stuletnią broszurę, dość dobry, mocno sfatygowana oryginalna, miękka oprawa, zwłaszcza na grzbiecie.


Cena: 25,00zł
Ilość:  
 Kup teraz

Koszt wysyłki:

Paczka ekonomiczna płatna z góry 9,50 zł
Paczka priorytetowa płatna z góry 11,00 zł
Paczka ekonomiczna płatna przy odbiorze 17,55 zł
Paczka priorytetowa płatna przy odbiorze 19,05 złZapłać wygodnie on-line

znajdzfirme.org
znajdzfirme.org Katalog dobrych Firm